W dniach 26-28.11.2021 r. odbędzie się trzydniowy cykl prelekcji oraz szkoleń Inżynier z Kulturą 2021. Poruszana tematyka będzie dotyczyła szeroko pojętej etykiety kulturowej oraz zagadnień biznesowych. Wydarzenie jest dedykowane dla wszystkich studentów Akademii Górniczo – Hutniczej oraz jej absolwentów. Celem projektu jest przybliżenie uczestnikom istoty kompetencji miękkich w środowisku biznesowym oraz ich praktyczne zastosowanie podczas prowadzonych przez specjalistów warsztatów. Inżynier z Kulturą 2021 to przede wszystkim teoria i praktyka w jednym. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać teoretyczne podstawy, by następnie móc wykorzystać nabytą wiedzę podczas warsztatów szkoleniowych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-28.11.2021 r. w Centrum Dydaktyki AGH (Budynek U2), znajdującego się przy ulicy. Reymonta 7 w Krakowie. Zapisy na wydarzenie możliwe są na stronie: https://app.evenea.pl/event/izk2021/. Szczegółowy harmonogram prelekcji oraz warsztatów dostępny jest na Facebooku Inżyniera z Kulturą: https://www.facebook.com/inzynier.z.kultura.agh oraz na stronie internetowej: https://www.inzynierzkultura.pl/.

Granice mogą być różne – kulturowe, społeczne, ekonomiczne, technologiczne, fizyczne, psychologiczne, wiekowe etc. Czy jesteśmy w stanie je przekraczać? Co możemy zrobić by poczuć wolność od ograniczeń? Pod hasłem tegorocznej edycji kryją się prelegentki i prelegenci oraz idee, które w różnych obszarach swojego działania przekraczają granice możliwości, wyobraźni czy wybijają się z codziennej rutyny życia. Forum Uczelni Technicznych ma zaszczyt być patronem medialnym TEDxLublin Zapraszamy do wzięcia udziału- ostatnia szansa na zdobycie biletów bo wydarzenie jest już dzisiaj! Tych, którym się nie uda pocieszamy – na naszym Instagramie będzie można śledzić wydarzenie, dzięki czemu poczujecie się jakbyście tam byli! Idealnie prawda?

Forum Uczelni Technicznych objęło patronatem Sesję Mistrzów na Politechnice Krakowskiej. Jest to wydarzenie towarzyszące Uczelnianej Studenckiej Sesji Kół Naukowych. W związku z ograniczeniem działalności Uczelni przez pandemię koronawirusa wielu studentów, przede wszystkim tych z pierwszego roku, nie miało okazji zapoznać się ze studenckim ruchem naukowym. Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej zaprosił do udziału w wydarzeniu najlepsze koła naukowe ze wszystkich Wydziałów. Każde z nich będzie miało możliwość zaprezentowania swojej działalności, osiągnięć oraz planów na przyszłość, zachęcając przy tym studentki i studentów do angażowania się w dodatkowe działania na Politechnice Krakowskiej. 
Sesja Mistrzów debatą wprowadzającą „Rola PK we wsparciu najzdolniejszych studentów”, w której wezmą udział JM Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab inż. Andrzej Białkiewicz, Kierownik FutureLab mgr Monika Firlej-Balik, Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości mgr Agnieszka Gołąb oraz przedstawiciel Biura Karier mgr Maja Ziętara. Na koniec wystąpi gwiazda-niespodzianka, znana z działalności na portalu YouTube. 

Gala Aktywności Środowiska Studenckiego Politechniki Łódzkiej 2021 jest przedsięwzięciem, którego podstawową ideą jest zaprezentowanie i docenienie działań studentów. 
Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku! Obecnie Gala wpisana jest na stałe w studenckie tradycje Politechniki Łódzkiej.  Jest ona doskonałą okazją do doceniania i wyrażenia uznania wobec pracy i zaangażowania osób, które mają wpływ na rozwój uczelni, a także na budowanie jej pozytywnego wizerunku wśród uczelni wyższych w Polsce. Istotny element uroczystości stanowi prezentacja i wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i zróżnicowanych pod względem kategorii projektów zrealizowanych przez Koła Naukowe. Podczas wydarzenia nagrodzeni zostaną także wybitni studenci wyróżniający się w dziedzinie sztuki, nauki, czy też biznesu. 

Pokaz Talentów Politechniki Warszawskiej 2021!  Już 1 czerwca, najbardziej uzdolnieni studenci uczelni , zwycięzcy eliminacji w swoich jednostkach, wezmą udział w Finale i zaprezentują swoje talenty na koncercie z transmisją na żywo w Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej ‘Stodoła’  Nie możecie tego przegapić!

Napój czy jednak potrawa będąca zupą? Początki sięgają mitologii chińskiej, w której cesarz Sennong znany z umiejętności uprawy roślin oraz medycyny ziołowej zapoczątkował sztukę parzenia herbaty. Przez wiele lat sposoby na spożywanie ulegały modyfikacjom, najczęstszymi z nich było żucie świeżo zerwanych liści czy najbardziej popularne zalewanie wrzącą wodą. Jednym z równie istotnych zastosowań jakie miała herbata jest użycie jej jako bazy do zupy. W południowych Chinach do wywaru dodawano różne składniki jak ryż, imbir lub sezam. Cha Yi czyli sztuka parzenia herbaty jest niezwykle zakorzeniona w całej historii Chin. Odnosi się bowiem do fundamentów społeczeństwa. Moralność, filozofia oraz religia stały się nierozłączne z kunsztem spożywania herbaty i właśnie w takim połączeniu stały się medium do zrozumienia prawdy i konotacji życia. Artyzm w całej ceremonii wymaga niezwykłego skupienia i samodoskonalenia umiejętności. Zapraszamy na udział w wydarzeniu organizowanym przez Klub Herbaty Politechniki Warszawskiej, w którym dowiecie się więcej o historii, tradycji, sztuce i manierach spożywania chińskiej herbaty

Hackathon to wydarzenie kierowane do programistów, grafików, kierowników projektów i innych osób zajmujących się na co dzień tworzeniem oprogramowania oraz związanymi z tymi środowiskiem. Idea wydarzenia polega na podzieleniu specjalistów w zespoły, które pracują ciągle przez dobę nad rozwiązaniem przedstawionego im problemu.

Studencka Kultura! – spotkania z kulturą online to projekt tworzony przez Fundację Samorządu Studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w ramach wsparcia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dzięki nim udało się zorganizować różnorodne wydarzenia kulturalne w nowej formie – możliwe jest wyłącznie uczestnictwo za pośrednictwem sieci. Wydarzenia są całkowicie darmowe, skierowane głównie do studentów i społeczności akademickiej.

Drodzy miłośnicy dobrych grzybów i herbaty! Nadeszła jesień, deszcz popadał….. czas wybrać się ma grzyby! Niestety na Politechnice Warszawskiej nie ma miejsc, z których wrócimy z pełnym koszykiem tych przysmaków dlatego….. Już 17 października 2021 roku widzimy się na największym grzybobraniu tej jesieni.

Tego roku TEDxAGHUniversity powraca, w całkowicie nowym stylu! Nieraz, dzięki 18-minutowym prelekcjom doznałeś olśnienia i Twoje dotychczasowe myślenie zmieniło się o 180º? TEDxAGHUniversity 2021 wyzwoli w Tobie kreatywną duszę! Dzięki trzem blokom tematycznym, każdy znajdzie idealną inspirację dla siebie. Celem jest rozwijanie „ideas worth spreading” pod motywem, który zna całe AGH – WIEDZA, PASJA, WIĘŹ. 

Kopalnia Talentów AGH, czyli studencki talent show! Jest to konkurs, którego celem jest zaprezentowanie swojego niepowtarzalnego talentu i możliwość pokazania się na wielkiej scenie. Wśród studentów uczelni technicznej, jaką jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, oprócz inżynierskich i programistycznych umysłów skrywa się wiele artystycznych dusz i to właśnie te osoby chcemy promować. Castingi, przeprowadzone w marcu, pozwoliły nam na wybór laureatów, którzy już niebawem zawładną sceną największego klubu w Krakowie, Akademickiego Centrum Kultury – Klubu Studio. Jury, składające się ze znanych osobistości, spośród finalistów wybierze zwycięzców, którzy zyskają wielką sławę i zostaną odpowiednio nagrodzone. Dodatkowo artysta lub zespół, w wyniku głosowania widzów, otrzyma nagrodę publiczności. Wszystko to już niebawem. Zapraszamy bardzo serdecznie na Wielki Finał Kopalni Talentów AGH już 11 maja 2021 roku.

Red Bull Basement to globalna platforma przeznaczona dla studentów, którzy w otaczającej ich rzeczywistości dostrzegają możliwość wprowadzania innowacji. Program obejmuje szkolenia i opiekę mentorską na kolejnych etapach pracy nad pomysłami. Projekt zakończony się globalnymi warsztatami, w których wezmą udział twórcy najlepszych pomysłów.

Studencka Konferencja Naukowa to miejsce, w którym możesz dzielić się swoją pracą naukową, odkrywać nowe możliwości między różnymi dziedzinami badań, nawiązywać nowe przyjaźnie ze studentami z całej Europy i opowiadać o pierwszych sukcesach w swojej karierze naukowej. Jest to jedyna w swoim rodzaju konferencja, której celem jest wspieranie młodych naukowców i jest to zdecydowanie najtańsza możliwość udziału w takim.

Patronaty archiwalne

Wrocławski Dzień Młodego Elektryka jest to wydarzenie adresowane do młodych osób, którzy uczą się w techniku bądź liceum. Podczas tego dnia, dla uczestników przeprowadzany zostanie wykład o tematyce związanej z elektrotechniką oraz laboratoria, które będą prowadzone przez członków Akademickiego Koła SEP działającego przy Politechnice Wrocławskiej pod opieką Pracowników naukowych PWr. Jedną z atrakcji również jest to, że studenci oprowadzają uczniów po murach naszej Uczelni. W tym dniu pokazywane są im różne laboratoria od Laboratorium Robotyki po Laboratoria Inteligentnych Instalacji, gdzie młodzi ludzie mogą oswoić się z laboratoriami, a także zaznajomić z atmosferą panującą na Naszej Uczelni. Wydarzenie odbędzie się w dniu 26 marca 2019.

I edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację INOTECH, będzie miała miejsce 25 sierpnia 2020 roku, a cała konferencja odbędzie się w formie online. MIK-21 jest unikalnym przedsięwzięciem Fundacji INOTECH, które z pewnością wejdzie na stałe do polskiego ekosystemu konferencji naukowych, będąc miejscem wymiany opinii i spostrzeżeń oraz polem do pracy nad innowacjami i konkurencyjnością polskich rozwiązań.

Całe wydarzenie rozpocznie się wspólnym spotkaniem, dla wszystkich uczestników oraz partnerów, następnie będzie podzielone na bloki tematyczne, które obejmują takie aspekty jak: zarządzanie, ekonomia, finanse, ekologia, prawo, nowoczesne technologie, czy innowacje.

Po zakończeniu Konferencji będzie wydana monografia, przez Instytut Naukowo-Wydawniczy „SPATIUM” sp. z o.o. który specjalizuje się w wydawaniu monografii naukowych i podręczników akademickich z zakresu nauk technicznych, ekonomicznych, pedagogicznych, humanistycznych i medycznych.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące Konferencji są dostępne na stronie internetowej www.inotech.org.pl, a zainteresowani studenci dodatkowo mogą kontaktować się z komitetem organizacyjnym MIK-21 poprzez adres mailowy: mik21@inotech.org.pl. 

Na Politechnice Warszawskiej funkcjonuje obecnie ponad 100 Kół Naukowych i Organizacji Studenckich, działających we wszystkich dziedzinach nauki i techniki – od biotechnologii, przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów, aż po konstrukcję zaawansowanych technologicznie robotów i pojazdów, a także organizację ciekawych projektów urozmaicających życie studenckie. Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK” umożliwiają nowym studentom zapoznanie się z ich działalnością, a tym samym znalezienie sobie miejsca, w którym student jest w stanie zaspokoić swoje ambicje.

Więcej informacji: konik.sspw.pl

EBEC Poland 2019 to trzynasta polska edycja Europejskiego Konkursu Inżynierskiego EBEC. Przez uczestnictwo w konkursie studenci z 6 uczelni technicznych w Polsce mogą sprawdzić wiedzę teoretyczną, którą zdobyli na studiach, w praktycznych problemach i zadaniach. Drużyny biorą udział w jednej z dwóch kategorii: Case Study, gdzie ich zadaniem jest podanie analitycznego rozwiązania danego problemu, oraz Team Design, w którym głównym celem jest zbudowanie z dostępnych materiałów maszyny lub urządzenia, które spełni kilka danych zadań. Pod koniec uczestnicy obu kategorii muszą zaprezentować wyniki swojej pracy przed jury, składającym się z przedstawicieli uczelni, partnerów merytorycznych oraz firm. W celu podkreślenia międzynarodowej rangi naszego konkursu prezentacje odbywają się w języku angielskim. Zwycięzcy konkursu w obu kategoriach staną przed szansą na rywalizację z drużynami z całej Europy w czasie Wielkiego Finału w lipcu tego roku, w Turynie!

Więcej informacji: www.ebec.pl

SMART MEDIUS HACKATHON to wydarzenie, podczas którego powstaną nowe rozwiązania z obszaru medycznego z uwzględnieniem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Rzeszowa. Inicjatywę zapoczątkowało Centrum Medyczne MEDYK we współpracy z Miastem Rzeszów (Rzeszów Smart City). Założeniem hackathonu jest skupienie ludzi z branży: programistów, grafików, inżynierów, projektantów stron internetowych oraz pasjonatów oprogramowania w celu stworzenia użytecznego programu z obszaru medycyny i zdrowia.

Więcej informacji znajdziecie już wkrótce na www.mediushackathon.pl
Rejestracja: https://hackathonrzeszow.evenea.pl/

„Synergia 2.0” skierowana jest do studentów, doktorantów, Władz Uczelni oraz Nauczycieli Akademickich Uczelni Badawczych. Oprócz rozwoju badań i stworzenia ośrodków badawczych warto również skupić się na przyszłości kształcenia na Uczelniach Badawczych. Głównym założeniem projektu jest zidentyfikowanie obszarów dydaktyki wymagających poprawy, w celu podniesienia jakości kształcenia. Przeprowadzone zostaną również szkolenia
z zakresu praw i obowiązków wynikających z nowej ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce dla studentów oraz doktorantów.

Projekt odbędzie się w dwóch etapach: spotkania na Uczelniach (dopuszczamy również możliwość przeprowadzenia spotkania zdalnie) oraz podsumowanie. Finalnym produktem spotkań na Uczelniach będzie raport zawierający opis stanu faktycznego oraz zbiór pomysłów na rozwiązania wypracowane przez społeczność Akademicką Uczeni. Etap końcowy odbędzie się w formie konferencji, na której nastąpi porównanie raportów indywidualnych. Jego celem będzie stworzenie jednego ogólnego raportu zawierającego również komentarze ekspertów. Będzie to zbiór cennych wskazówek dla wszystkich Uczelni w Polsce.

Forum Inżynierów Przyszłości jest miejscem, w którym można przedstawić potrzeby rynku pracy w gronie osób, które chcą zadbać o przyszłość polskiej gospodarki. Wspólnie zastanowimy się nad wykształceniem absolwentów szkół wyższych, potrzebach rynku pracy i sytuacji na uczelniach, kształcących przyszłą wykwalifikowaną kadrę.